نکات اسپیکینگ آیلتس - برای کسب نمرۀ 7 در آزمون اسپیکینگ آیلتس و حتی نمرۀ بالاتر به چه چیزی نیاز دارید؟

 

درباره این نکات اسپیکینگ آیلتس

این نکات اسپیکینگ به‌منظور کمک به داوطلبان آیلتس برای درک بهتر آزمون اسپیکینگ آیلتس طراحی شده است.

این نکات می‌تواند به شما در آمادگی قبل از آزمون، کمک کند، اما به یاد داشته باشید که عمل کردن به این نکات کار آسانی نیست و تمرین و تلاش زیادی می‌طلبد.

 

1. هر سه قسمت آزمون را تمرین کنید

آزمونگر از لحظه‌ای که  وارد اتاق می‌شوید به صحبت‌های شما گوش می‌دهد و اینکه چقدر خوب صحبت می‌کنید را داوری می‌کند. تنها یک یا دو قسمت از آزمون اسپیکینگ را تمرین نکنید، برای هر سه قسمت آن آمادگی داشته باشید.

هرکدام از آن سه قسمت به کل نمره اسپیکینگ شما کمک می‌کند. حتما بدانید که چه کاری را انجام می‌دهید و چگونه پاسخ‌هایتان را برای هر قسمت دسته بندی کنید.

هنگامی‌که تست اسپیکینگ تمرین می‌کنید، نیاز نیست هردفعه یک آزمون کامل انجام دهید، اما برای هر قسمت باید زمانی مساوی در برنامه مطالعه‌ای خود اجرا کنید.

 

2. روان صحبت کردن مهم‌تر از دقت و درستی است

گرامر و ترتیب واژگان و دقت و درستی، معیارهای مهم در آزمون اسپیکینگ هستند. اما باید دقت کنید که بیش از حد به درستی و ریزه‌ کاری‌ها دقت نکنید تا تا مبادا به روان صحبت کردنتان ضربه بزند.

این خوب است که وقتی خودتان اشتباهات گرامری یا واژگانی می‌کنید، آن را تصحیح کنید، اما نیاز نیست هربار که اشتباه کردید این کار را انجام دهید. توقف وسط جمله و هربار اصلاح کردن، باعث می‌شود که به روانی صحبت نکنید.

همین‌طور اگر اشتباهاتتان را بیش از حد تصحیح کنید، صحبت کردن در 2 دقیقه درمورد تمام نکات در قسمت 2، برایتان دشوار خواهد بود.

 

3. در پاسخ‌هایتان از زمان درست افعال استفاده کنید

بیست و پنج درصد نمرۀ شما در آزمون اسپیکینگ، به گرامر و دقت و درستی بستگی دارد. سوالاتی که آزمونگر از شما می‌پرسد، به‌ این خاطر طرح شده است که از گرامر و زمان‌های فعلی مختلف استفاده کنید.

اگر آزمونگر سوالی در قالب زمانی گذشتۀ ساده پرسید، جواب شما نیز باید در زمان گذشته‌ی ساده باشد. پس نکته مهم این است که با دقت به سوال گوش دهید که بدانید در پاسختان از چه زمان فعلی استفاده کنید.

وقتی تمرین آزمون اسپیکینگ می‌کنید، به متنوع بودن زمان افعال به‌کار برده شده سوالات قسمت 1 توجه کنید.

 

4. با یک پارتنر تمرین کنید

خودخوانی قدمی مهم برای آمادگی در آزمون آیلتس می‌باشد، اما وقتی بحث از آزمون اسپیکینگ مطرح است، صحبت کردن با شخصی دیگر واقعا مهم است. یک پارتنر اسپیکینگ که برای آزمون آمادگی دارد پیدا کنید و به یکدیگر کمک کنید.

از پارتنر اسپیکینگ‌تان بخواهید همچون یک آزمونگر عمل کند و مطمئن شوید ضعف‌ها و قوت‌هایتان را می‌گوید. داشتن یک پارتنر می‌تواند خستگی و تنهایی مراحل مطالعه را کم کند.

 

5. از آزمون‌های اسپیکینگ معتبر استفاده کنید

با وجود تمام مهارت‌هایی که در آزمون آیلتس وجود دارد، نکته مهم این است که سوالات واقعی آزمون آیلتس را تمرین کنید. مطمئن شوید مطالب اسپیکینگی که تمرین می‌کنید و نمونه را که شامل موضوعات احتمالی آزمون هستند می‌فهمید.

به‌همین دلیل، از پاسخ‌هایتان مطمئن باشید، همچنین از ساختار و معیارهای نمره‌دهی برای آزمون اسپیکینگ پیروی کنید. تکمیل هر قسمت از آزمون اسپیکینگ باید 4 الی 5 دقیقه طول بکشد.

اگر پاسخ‌هایتان در قسمت 1 یا 3 خیلی کوتاه باشند، آزمونگر صرفاً سوالات بیشتری از شما خواهد پرسید.

 

نکته: برخی از نمونه آزمون‌‌ها را نگاه کنید

گوش دادن و تماشای سایر داوطلبان آیلتس که آزمون اسپیکینگ انجام می‌دهند، می‌تواند روش خوبی برای فهمیدن آن‌چه در آزمون لازم است باشد.

 

ادامه نکات و تکنیک های موفقیت در آزمون اسپیکینگ آیلتس

 

6. معیارهای نمره دهی را بفهمید

با هر آزمونی که می‌گیرید، این نکته مهم است که بدانید برای کسب نمره‌ای خوب چه کاری را باید انجام دهید. من خیلی اوقات از شنیدن حرف شاگردانی که همه آن‌ها می‌گویند تنها کاری که باید در آزمون اسپیکینگ انجام دهند زیاد صحبت کردن است، تعجب می‌کنم. این درست نیست.

آزمون آیلتس معیارهای کاملا واضحی دارد که از آن‌ها برای سنجش توانایی صحبت کردن داوطلبان استفاده می‌شود. چهار معیار نمره‌دهی این موارد هستند: روان بودن، دایره لغات، سطح گرامر، دقت و طرز تلفظ.

 

7. صدای خودتان را با انجام یک آزمون اسپیکینگ ضبط کنید

یکی از آسان‌ترین و موثرترین روش‌ها برای تشخیص دادن اشتباهاتتان هنگام انجام تمرین تست اسپیکینگ، صدای ضبط‌ شده خودتان است. از رایانه یا تلفن‌همراه برای ضبط پاسخ‌هایتان به سوالات واقعی آزمون استفاده کنید.

زمانی‌که به صدای ضبط‌ شدۀ خودتان گوش می‌دهید، مطابق معیارهای نمره‌دهی، و آنچه که برای پیشرفت نیاز دارید، آن‌چه که انجام داده‌اید به‌خوبی یادداشت کنید. از این‌که چقدر بد به‌نظر می‌رسد، شگفت‌زده یا ناراحت نشوید، و از آن به‌عنوان راهی برای نظارت بر پیشرفت آزمون اسپیکینگ خود استفاده کنید.

 

8. بیشتر وقت خود را صرف صحبت کردن کنید

شاید این نکته‌ای واضح باشد، اما بسیاری از شاگردان من ساعت‌ها زمان صرف آمادگی در آزمون اسپیکینگ می‌کنند، بدون این‌که واقعا صحبت کنند. حتما پاسخ‌هایتان را با صدای بلند و همانطور که می‌خواهید در آزمون صحبت کنید، بگویید.

خوب است که درمورد نکات و حتی چیزهای که احتمال دارد بگویید، کمی یادداشت بنویسید، اما مطمئن شوید که بیشتر زمان آمادگی آزمون اسپیکینگ شما، صرف صحبت کردن می‌شود. هرچقدر بیشتر در خانه، در کلاس یا با دوستان خود انگلیسی صحبت کنید، روز آزمون راحت‌تر خواهید بود.

 

9. یادگیری استفاده از یادداشت‌ها

این نکته، مخصوص قسمت 2 آزمون اسپیکینگ است. از 1 دقیقه‌ای که به شما برای نوشتن یادداشت‌ها داده می‌شود استفاده کنید تا بعدش بتوانید روان و راحت صحبت کنید.

حتی اگر فکر می‌کنید که موضوع آسان است، باز هم حتما یادداشت‌هایی که هنگام صحبت کردن می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید را بنویسید. یادداشت‌برداری مهارتی است که باید آن را تمرین کنید، حتما هردفعه که قسمت 2 را تمرین می‌کنید، این کار را انجام دهید.

همینطور، درحالی‌که درمورد تاپیک بخش 2 صحبت می‌کنید، حتما به یادداشت‌هایتان نگاه کنید، اما از روی آن‌ها نخوانید. یادداشت‌هایتان آن‌جا هستند تا به شما در نشانی دادن به تمام نکات و یادآوری جزئیات موضوعتان کمک کنند.

 

10. هرگز از هدف خود دست نکشید

بسیاری از داوطلبان، در گرفتن نمره آیلتس موردنظرشان موفق نمی‌شوند، زیرا تلاششان را متوقف می‌کنند. بله، آزمون آیلتس دشوار است، اما اگر سعی و تلاش کنید، سرانجام نمره موردنیازتان را کسب می‌کنید.

مهم این است که انگیزه خود را از دست ندهید و برای دست‌یابی به هدف خود تلاش کنید و حس پس از دست‌یابی به نمرۀ مورد نظرتان هدف را به‌یاد بیاورید. فکر کنید که با نمره آیلتسی که برایش تلاش می‌کنید، قادر به انجام چه کاری خواهید بود.

شما واقعا می‌توانید در آزمون آیلتس موفق شوید، پس تلاش‌تان را برای دست‌یابی به نمره موردنظرتان متوقف نکنید. حواستان را خوب جمع کنید که هرگز تسلیم نشوید!


برگزاری انواع کلاس ها و دوره های تخصصی آیلتس با اساتید برتر تهران

آموزش مجازی و کلاس آنلاین آیلتس


با کارشناسان دید در ارتباط باشید در صورت داشتن هرگونه سوال و نیاز به مشاوره کافیست کلیک کرده و فرم موردنظر را پرکنید. مشاورین ما در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ خواهند داد